NYB BLOG

Yemek Siparişinde Güvenilirlik

Otoriteler koronavirüsün gıda yoluyla bulaştığına dair herhangi bir bilimsel kanıt olmadığı konusunda hemfikir DIŞARIDAN YEMEK SİPARİŞİ İÇİN GÜVENİLİR YERLER TERCİH EDİLMELİ.

Gıda Güvenliği Eğitimi

Gıda Güvenliği, gıda kaynaklı hastalıklardan, bireylerin hastalanma riskini minimum düzeye indirmek için gerekli önlemlerin alınması anlamına gelir.

Gıda Güvenliği Nedir?

Gıda tüketimi yaşamın devamlılığı için zorunludur ve bir insan yaşamı boyunca ortalama 30 ton gıda tüketmektedir. Dolayısıyla, gıda insanoğlunun temel yaşam kaynağı olmanın yanı sıra temel tehdit unsuru olma konumundadır.

Gıda Güvenliği Bilgi Sistemleri

Güvenli gıda, amaçlandığı biçimde hazırlandığında mikrobiyolojik, kimyasal ve fiziksel tehlikeler içermeyen, insan tüketimine uygun olan, sağlık açısından herhangi bir sakınca oluşturmayan ve besin değerini kaybetmemiş olan gıda maddesidir.

Toplu Tüketim Yerlerinde Gıda Güvenliği

Gıda güvenliğinin insan sağlığı için vazgeçilmez olduğunu her fırsatta vurgulamaya devam ediyoruz. Gıda güveliğini sağlamak işyerlerinin sorumluluğu altındadır.

Gıda İşletmecilerinin Uyması Gereken Hijyen Kuralları

Gıda zincirinin her bir ayağı, o ayakların her bir ürün grubu/adımı/aşaması için yazılacak yüzlerce cümle bulunmaktadır. Peki aslında uygulamaya yönelik olarak gıda işletmecileri hijyeni sağlamak için ne yapmalıdır?

Kırmızı Et ve Gıda Güvenliği

Beslenme insanların yaşam boyunca vazgeçilemez ve ertelenemez bir ihtiyacıdır. İnsanlar, yaş, yaşam koşulları ve sağlıklı olma durumlarına göre her gün belli bir miktar protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral tüketmek zorundadır.

Tavuk Eti ve Gıda Güvenliği

Tavuk eti içerdiği zengin besin öğeleri ile sağlıklı beslenme konusunda büyük öneme sahip. Ancak zengin besin öğeleri, tavuk etini çeşitli mikroorganizmaların gelişebilmesi için uygun ortamlar haline getirebiliyor.

Tavuk Etinin Faydaları ve Doğru Bilinen Yanlışlar

Tavuk eti, insanların beslenmesinde yeri vazgeçilmez olan değerli, ekonomik ve kaliteli protein kaynaklarının başında geliyor.

Kalite Sertifikaları ve Önemi

Kalite genel anlamda bir ürünün hizmet ettiği amaca uygunluk düzeyi olarak tanımlanabilir. Bir gıda maddesinin kalite özelliklerinden söz ederken geçmişte olduğu gibi yalnızca tüketime hazır ürünün özelliklerini değil artık o ürünün tüketilene kadar geçen tüm süreçlerini dikkate almalıyız.

Gıda Güvenliği ve Çapraz Bulaşma

Bilindiği üzere, mikroorganizmalar gıdalara değişik yollarla bulaşmaktadır. Bunlar, gıdanın üretimi sırasında üretim koşullarından (çevre, insan vb..) kaynaklanan bulaşmalar, uygun olmayan koşullarda saklama ve depolama ile ev ve restoran koşullarında meydana gelen çapraz bulaşma olarak sıralanabilir.